NEW BRIGHTON STOCKYARD DAYS

RAFFLE & CONTEST WINNERS
HOME
EVENTS
APPLICATIONS/FORMS
AMBASSADOR PROGRAM
CONTACT US
SPONSORS
HISTORY
Frequently Asked Questions
EVENT LOCATIONS - DIRECTIONS
ANNOUNCEMENTS
THE WINNERS
FOOD
MUSIC
NEWSLETTER
SUPPORT
VOLUNTEER

2016 DUCK RACE
Cash prize checks will be mailed to all winners.
$500 - Sean McAllaster
$100 -  Kevin Warden          
$100 - Melissa Gulden
$100 - Mickie Ehlert
$100 - Mark Stephens
  $50 - Mike Hanson
  $50 - Jeff Vrieze
  $50 -  Lisa Chies
  $50 - Theresa Baca                         
  $50 - Bev Menk
$100 - Terry O'Reilly

MEDALLION HUNT
The medallion was found by:

Matthew Koskie


2016 BUTTON RAFFLE
     $350  - Rose Kennedy
      $100 -  Kaylee Caruso
   $100 - Taylor Holewa
   $100 - Jim Proft

CREATE-A-COW
Valerie Geary
Beth Geary
Brightondale Sr. Campus Memory Care
 
 
COLORING CONTEST
Lily
Reena Azad
Saveena Azad 
 
 
 
 

2016 IDOL KARAOKE CONTEST
                             
$250 -    Scott Schuge                         
$150 -    Aaron Eckman
$100 -    Quinn Blue
$200 -    Bill Klose / Joe Tucker

 
 
 

2016 New Brighton Car Show Results



 The Twin Cities Regional Group of the Early Ford V-8 Club and Midwest Thunderbird Club want to thank all participants for attending the show.  We had a great day and here are the winners.  Congratulations and thank you.

 

Class 1 - 1900 - 1942 CLOSED TOP

2nd Place – Ron & Liz Long       1937 Ford

1st Place – Cole & Vaughn Moki            1930 Ford

 

Class 2 - 1946 - 1954 CLOSED TOP

2nd Place – William Gillies         1948 Mercury

1st Place – Norris & Jay Sletten 1954 Oldsmobile

 

Class 3 - 1955 - 1959 CLOSED TOP

2nd Place –John Bighley     1955 Chevrolet

1st Place – Cindy Dudeck   1955 Ford

 

Class 4 - 1960 - 1965 CLOSED TOP

2nd Place – Jim Bilbrey      1964 Thunderbird

1st Place – Tim Walczk      1962 Chevrolet

 

Class 5 - 1966 - 1970 CLOSED TOP

2nd Place – AC Backer       1970 Plymouth

1st Place – Pat   1969 American Motors

 

Class 6 - 1971 - 1982 CLOSED TOP

2nd Place – Rich Abraham  1979 Avanti

1st Place – Ken Heuer                 1972 Chevrolet

 

Class 7 - 1900 - 1942 OPEN TOP

2nd Place – David Dahlin   1940 Ford

1st Place – Gary Isaacson   1936 Ford

 

Class 8 - 1946 - 1959 OPEN TOP

2nd Place – Don Rohweder         1952 Plymouth

1st Place – Jerry & Donna Forness      1947 Ford

 

Class 9 - 1960 - 1982 OPEN TOP

2nd Place – Sue & Tom Masso    1966 Chevrolet

1st Place – John Gressman          1960 Pontiac

 

Class 10 - 1900 - 1934 STREET ROD / CUSTOM

2nd Place – Roger & Juli Williams      1934 Ford

1st Place – Mark & Barb Bartholomew                1932 Ford

 

Class 11 - 1935 - 1948 STREET ROD / CUSTOM

2nd Place – John Walberg    1948 Ford

1st Place – Gene & Donna Philipp      1937 Ford

 

Class 12 - 1949 - 1960 STREET MACHINE /CUSTOM

2nd Place – George Demonakos           1955 Pontiac

1st Place – Ron 1950 Ford

 

Class 13 - 1961 - 1982 STREET MACHINE /CUSTOM

2nd Place – Whitey J 1964 Chevrolet

1st Place – Bill Estridge     1964 Ford

 

Class 14 - STOCK COMMERCIAL VEHICLE THRU 1982

2nd Place – Joel Bergstrom 1953 Ford

1st Place – Alan Hinz         1951 Ford

 

Class 15 - FOREIGN NAME PLATE VEHICLE THRU 1982

2nd Place – Dave Younkin          1972 Jaguar

1st Place – Tim Thompson                   1958 Volkswagen

 

PEOPLE’S CHOICE

Jerry Kadinger           1959 Desoto